SMART TOUR – Okos, intelligens turizmus - intelligens úti célok: Digitalizáció, Fenntarthatóság, Kulturális Örökség és Kreativitás


(Smart Tourism – Smart Destination: Digitalisatin, Sustainability, Cultural Heritage and Creativity)

A SMART TOUR projekt átfogó célja az intelligens / okos turizmus és az intelligens úti célok fejlesztésére és a vonatkozó szakpolitikák előmozdítására összpontosít, hogy hozzájáruljon az intelligensebb Európa kialakulásához, különösen az európai turisztikai desztinációk digitális átállásán keresztül. „Az okos / intelligens turizmus az ágazat új, gyorsan változó kihívásaira és igényeire reagál, beleértve a digitális eszközök, termékek és szolgáltatások fejlesztését; az esélyegyenlőséget és a hozzáférést minden üdülő, vendég számára; a helyi és térségi terület fenntartható fejlődését; valamint a kreatív iparágak fejlesztését és a kulturális örökség megőrzésének támogatását”. A fenntarthatóság nemcsak azt jelenti egy-egy térség szempontjából, hogy kezelje és védje természeti erőforrásait, hanem azt is, hogy csökkentse a szezonális hatások környezetre gyakorolt hatását, és bevonja a helyi közösséget. A digitalizáció a digitális technológiákat a turisztikai élmény minden aspektusának javítására használja, lehetővé téve a szolgáltatásokhoz való egyszerűbb hozzáférést minden üdülő, vendég számára, valamint segítve a helyi vállalkozások növekedését is.

A projekt résztvevői:

A projekt megvalósításában 9 ország (Bosznia-Hercegovina, Ciprus, Franciaország, Görögország, Magyarország, Németország, Olaszország, Románia, Ukrajna) 12 szervezete vesz részt.

A projekt vezetője: a görögországi Heraklion Fejlesztési Ügynökség (Development Agency of Heraklion).

Projekt partnerek:

  • Cotes d'Armor Turisztikai Fejlesztési Ügynökség, Franciaország
  • Bremerhaven Turisztikai, Martketing Vállalat, Németország
  • Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség, Magyarország
  • Pafos Regionális Turisztikai Igazgatóság, Ciprus
  • Nagyszeben Megyei Turisztikai Szövetség, Románia
  • Jesolo Önkormányzata, Olaszország
  • Ivano-Frankivszki Városi Tanács beruházási politikával, projektekkel, nemzetközi kapcsolatokkal, turizmussal és a város népszerűsítésével foglalkozó osztálya, Ukrajna
  • Tuzla Város Turisztikai Hivatala, Bosznia és Hercegovina

Társult szakpolitikai hatóságok:

  • Kréta Régió, Görögország

  • Bremerhaven Városa, Németország

  • Veneto Régió, Olaszország

Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség szerepe:

A Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség a projekt keretein belül a témához kapcsolódó felmérésekben, kutatásokban vesz részt, adatot gyűjt, valamint rendezvényeket szervez az érintettek számára, a következő tematikus-témakörökhöz (Transition Pathway for Tourism) kapcsolódóan: a turisztikai célpontok együttműködő irányítása; fenntartható mobilitás; a multimodális utazás szabályozási támogatása; a turisztikai kínálattal kapcsolatos online információk elérhetőségének javítása; a turisztikai statisztikák és mutatók javítása; K+I a turizmus digitális eszközei és szolgáltatásai számára; turisztikai szolgáltatások a látogatók és a lakosok számára egyaránt.

A hazai és nemzetközi partnerszervezetekkel együttműködve az Ügynökség összekapcsolja a döntéshozókat a tudományos szereplőkkel, hogy a fenntarthatósági kérdésekre összpontosító, előremutató kezdeményezéseket indítson el. Emellett biztosítja a projekt hatékony irányítását és megvalósítását helyi szinten. A veszélyek és kockázatok mélyebb ismerete jelentősen segítheti a megelőzés, a vagyon- és közbiztonság, a személyes biztonság tervezését és felkészülését, különösen a veszélyeztetett kulturális és természeti értékek vonatkozásában.

A projekt időtartama: 2025. május 1. – 2029. április 30.

A projekt honlapja: https://www.interregeurope.eu/smart-tour

A projekt pénzügyi forrása: Interreg Europe Programme

Nyitó konferencia (Kréta)